Szara Eminencja


Hodowla Kotów Rosyjskich Niebieskich

Szara Eminencja*PL

jest wrocławską hodowlą kotów rosyjskich niebieskich prowadzoną w warunkach domowych. Nasze koty są przede wszystkim członkami rodziny, tym samym są doskonale zsocjalizowane, przyjazne i łagodne. Zarówno rezydencji, jak i kocięta mieszkają z nami i naszymi dziećmi.

Szara Eminencja*PL jest członkiem Ogólnopolskiego Klubu Kotów i Kociarzy NO PROBLEM, który jest zrzeszony w Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia. FPL jest polskim członkiem FIFe – największej na świecie Międzynarodowej Federacji Felinologicznej. FIFe jest członkiem World Cat Congress (WCC)– międzynarodowej konfederacji, zrzeszającej dziewięć największych na świecie federacji hodowców i miłośników kotów, obok WCF, TICA, CFA, ACF, CCC of A, NZCF, SACC oraz GCCF.

Nazwa hodowli pojawiła się naturalnie i od razu była oczywista, ponieważ nasuwa jednoznaczne skojarzenia.
Po pierwsze – "szara" – jak niepozorność naszych podopiecznych.
Po drugie – "eminencja" – podkreśla arystokratyczne pochodzenie kotów rasy rosyjskiej niebieskiej - od dawna koty te gościły na dworach, m.in. monarchów: Elżbiety I, Mikołaja II, jak również od XVII w. na polskich dworach książęcych; dwie kotki tej rasy w papieskich apartamentach Watykanu hodował również papież Jan Paweł II.
Po trzecie wreszcie, "szara eminencja", jako związek dwóch wyrazów, wywodzący się od zausznika kard. Richelieu, ojca Josepha – mnicha, (przez którego szary habit zwano właśnie "szarą eminencją"), będącego w istocie doradcą i agentem Richelieu, oznacza osobę mającą wpływ na ważne decyzje i kierująca czymś z ukrycia - co biorąc pod uwagę koci charakter, wydaje się bardzo trafne.

Pomysł założenia hodowli zrodził się jakiś czas temu. Udało się go sfinalizować, rejestrując końcem 2011 r. hodowlę i uzyskując przydomek hodowlany – przymioty legalnej hodowli zrzeszonej w WCC.Obecnie w hodowli znajduje się osiem kotów rasy rosyjskiej niebieskiej: kotki - Madame Szara Eminencja*PL, REGALRUSSIANS Yasmina, Kida, Nida i Rey Szare Eminencje*PL oraz kocury - IC Yason Jasno Solnyshko*RU, Koda i Misha Szare Eminencje*PL oraz kastrat IC Car Rosa Felina*CZ.
Amika Błękitna Ferajna*PL i Petra Szara Eminencja*PL (kastratki) mieszkają z moją mamą na stałe. Astra Glitterus*PL (córka Amiki) zamieszkała we Wrocławiu u naszego przyjaciela - Sylwka. Diva Szara Eminencja*PL (wnuczka Amiki i córka Astry, mieszka u Ani w Warszawie); Jafa Szara Eminencja*PL (córka Amiki i siostra Astry i Petry) - u Wojtka w Gdańsku.

Celem Szarej Eminencji*PL jest hodowla kotów rosyjskich niebieskich o najlepszych cechach rasy: o pięknym srebrzącym się podwójnym futrze, niebieskim kolorze skóry i lawendowych poduszkach łap, szmaragdowych oczach w kształcie migdałów, pełnej wdzięku sylwetce i dostojnym sposobie poruszania a przede wszystkim wspaniałym charakterze i pełnym łagodności usposobieniu, przy niskim inbreedzie, w starym typie.

Hodowla jest wolna od FeLV i FIV. Rezydenci oraz kocięta są regularnie odrobaczane i szczepione przeciwko chorobom zakaźnym. Pozostają pod czujnym okiem i stałą opieką dra M. Noczyńskiego z wrocławskiej przychodni weterynaryjnej NOVET.

W latach 2015-2017 ukończyłam trzy poziomy kursów PawPeds dla hodowców kotów rasowych (G1-G3). Od 2019 roku jestem liderem kursów PawPeds.


Jestem dyplomowanym behawiorystą zwierząt towarzyszących na licencji COAPE oraz członkiem Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (odpowiednik brytyjskiego CAPBT). Wszystkie koty opuszczające hodowlę pozostają pod moją bezpłatną i dożywotnią opieką behawioralną.


Mówię po polsku.
Ich spreche Deutsch.
I speak English.