Przejdź do treści

Szara Eminencja*PL jest wrocławską hodowlą kotów Rosyjskich Niebieskich prowadzoną w warunkach domowych. Nasze koty są przede wszystkim członkami rodziny, tym samym są doskonale zsocjalizowane, przyjazne i łagodne. Zarówno rezydencji, jak i kocięta mieszkają z nami i naszymi dziećmi.

hodowca kotów rosyjskich niebieskich

Przynależność klubowa hodowli

Szara Eminencja*PL jest członkiem Ogólnopolskiego Klubu Kotów i Kociarzy NO PROBLEM (w którego Zarządzie zasiadam). OKKIK NO PROLRM jest zrzeszony w Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia. FPL jest polskim członkiem FIFe – największej na świecie Międzynarodowej Federacji Felinologicznej. FIFe jest członkiem World Cat Congress (WCC) – międzynarodowej konfederacji, zrzeszającej dziewięć największych na świecie federacji hodowców i miłośników kotów: FIFE, WCF, TICA, CFA, ACF, CCC of A, NZCF, SACC oraz GCCF.

Szara Eminencja*PL – hodowla kotów Rosyjskich Niebieskich

Nazwa hodowli pojawiła się naturalnie i od razu była oczywista, ponieważ nasuwa jednoznaczne skojarzenia.

Po pierwsze – “szara” – jak niepozorność naszych podopiecznych.

Po drugie – “eminencja” – podkreśla arystokratyczne pochodzenie kotów rasy rosyjskiej niebieskiejm które od dawna gościły na dworach, m.in. monarchów: Elżbiety I, Mikołaja II, jak również od XVII w. na polskich dworach książęcych. Dwie kotki tej rasy zamieszkiwały również papieskie apartamenty Jana Pawła II w Watykanie.

Po trzecie wreszcie, “szara eminencja”, jako związek dwóch wyrazów, wywodzący się od zausznika kard. Richelieu, ojca Josepha – mnicha, (przez którego szary habit zwano właśnie “szarą eminencją”), będącego w istocie doradcą i agentem Richelieu, oznacza osobę mającą wpływ na ważne decyzje i kierująca czymś z ukrycia – co biorąc pod uwagę koci charakter, wydaje się bardzo trafne.

Historia naszej hodowli kotów rasowych

Pomysł założenia hodowli zrodził się jakiś czas temu. Udało się go sfinalizować, rejestrując końcem 2011 r. hodowlę i uzyskując przydomek hodowlany – przymioty legalnej hodowli zrzeszonej w WCC.

Certyfikato Hodowli Kotów Rosyjskich Niebieskich Szara Eminencja*PL

Obecnie w hodowli znajduje się siedem kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Naze kotki: Madame Szara Eminencja*PL, Kida, Nida i Rey Szare Eminencje*PL oraz kocury: Koda i Misha Szare Eminencje*PL. Rosną z nadzieją na karierę hodowlaną Fortuna i Fundusz Szare Eminencja*PL. Mieszka z nami także kastrat IC Car Rosa Felina*CZ.

Amika Błękitna Ferajna*PL, Petra Szara Eminencja*PL i Yason Yasno Solnyshko*RU (kastraty) mieszkają z moją mamą na stałe. Astra Glitterus*PL (córka Amiki) zamieszkała we Wrocławiu u naszego przyjaciela – Sylwka. Diva Szara Eminencja*PL (wnuczka Amiki i córka Astry, mieszka u Ani w Warszawie); Jafa Szara Eminencja*PL (córka Amiki i siostra Astry i Petry) – u Wojtka w Gdańsku, Regalrussian Yasmina zamieszkała u Agnieszki pod Krakowem.

Nasze cele hodowlane

Celem Szarej Eminencji*PL jest hodowla kotów rosyjskich niebieskich o najlepszych cechach rasy: o pięknym, srebrzącym się podwójnym futrze, niebieskim kolorze skóry i lawendowych poduszkach łap, szmaragdowych oczach w kształcie migdałów, pełnej wdzięku sylwetce i dostojnym sposobie poruszania, a przede wszystkim wspaniałym charakterze i pełnym łagodności usposobieniu, przy niskim inbreedzie, w starym typie.

Hodowla jest wolna od FeLV i FIV. Rezydenci oraz kocięta są regularnie odrobaczane i szczepione przeciwko chorobom zakaźnym.

Wszystkie koty pozostają pod czujnym okiem i stałą opieką dra M. Noczyńskiego z wrocławskiej przychodni weterynaryjnej NOVET.

W latach 2015-2017 ukończyłam trzy poziomy kursów PawPeds dla hodowców kotów rasowych (G1-G3). Od 2016 roku jestem liderem kursów PawPeds.

Jako dyplomowany i czynny zawodowo behawiorysta zwierząt towarzyszących na licencji COAPE oraz członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (odpowiednik brytyjskiego CAPBT) dbam o dobrostan zwierząt na najwyższym poziomie a wszystkie koty opuszczające hodowlę pozostają pod moją bezpłatną i dożywotnią opieką behawioralną.

W czerwcu 2021 roku wydałam książkę pt. “Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik przyszłego opiekuna.” pod patronatem medialnym: Unii Felinologii PolskiejCOAPESBiT COAPEKocich Spraw i Educatsji. W tytule tym proponuję autorski system pozwalający każdemu potencjalnemu opiekunowi na wybór najlepszego dla niego kota z rodowodem. Podpowiadam, jak robić to świadomie i bezpiecznie, przy uwzględnieniu subiektywnie najważniejszych walorów rasowego mruczka. Do tej współpracy zaprosiłam blisko 20 hodowców, którzy zechcieli podjąć ze mną ten temat i opowiedzieć o swoich pięknych kotach oraz je pokazać.